Warto wziąć pod uwagę serwer VPS, gdy hosting współdzielony przestaje wystarczać. Należy jednak taki serwer wybierać z rozwagą, zwracając uwagę na kilka ważnych kwestii.

Na rynku dostępne są różne serwery VPS. To oznacza, że wybór takiej usługi nie powinien być dziełem przypadku. Istotne jest przeanalizowanie różnych parametrów serwera VPS. Z naszego artykułu dowiesz się, na co warto postawić przede wszystkim.

Gdzie znajduje się serwer?

Serwery VPS oferują różni dostawcy usług internetowych (np. Domeny.pl). Jeśli nawet mają siedziby w Polsce, nie oznacza to, że serwerownie również znajdują się w naszym kraju. Tymczasem to ważne, gdzie zlokalizowane są Data Center. Powinny przede wszystkim być w Polsce. Jeśli nie, to przynajmniej w Europie. Gdy serwer będzie znajdował się na innym kontynencie, strona internetowa może działać nieco wolniej. 

Wirtualizacja

Kolejna ważna kwestia to wirtualizacja. W przypadku serwerów VPS mamy do wyboru pełną wirtualizację lub parawirtualizację. To, co wybierzemy, wpłynie na możliwości konfiguracyjne. Parawirtualizacja oznacza uruchomienia serwera wirtualnego VPS w osobnym kontenerze. Trzeba jednak pamiętać, że taki serwer korzysta wraz z innymi z jednego jądra systemu operacyjnego. To narzuca nam z góry konkretny system operacyjny. Zdecydowanie większe możliwości daje pełna wirtualizacja. W tym przypadku mamy bardzo dobrą izolację i możliwość zainstalowania własnego systemu operacyjnego.

Procesor serwera i RAM

Na koniec zostawiliśmy kwestię najważniejszą, a mianowicie wydajność. Jeśli zależy nam na dużej mocy obliczeniowej (a na pewno zależy), trzeba wybrać serwer VPS z szybkim, mocnym procesorem. Im więcej rdzeni, tym lepiej, ale i częstotliwość taktowania jest istotna. To szczególnie istotne, gdy chcemy uruchamiać na serwerze wiele aplikacji naraz lub będzie z niego korzystało wielu użytkowników. Przyda się również jak najwięcej pamięci RAM. 4 GB to już absolutne minimum. Optymalne będzie 12 GB RAM.

Pojemność i rodzaj dysku

Duża ilość plików wymaga dużego dysku twardego. Dlatego trzeba zwrócić uwagę na jego pojemność, a przy okazji na jego rodzaj. Oczywiste jest, że dysk powinien być szybki. W grę wchodzi zatem tylko dysk SSD i to najlepiej o wysokim IOPS, funkcjonujący w trybie RAID 10. Dzięki temu otrzymamy serwer o maksymalnej wydajności. Przestrzeń dyskowa również nie może być zbyt mała. Współczesne aplikacje są bardzo rozbudowane i zajmują bardzo wiele miejsca. Trzeba zatem dobrać przestrzeń dyskową do naszych potrzeb.

Serwer VPS to rozwiązanie pośrednie między hostingiem wirtualnym a serwerem dedykowanym. W wielu przypadkach wystarczy właśnie VPS, ale pod warunkiem, że zostanie odpowiednio wybrany.

Polecane

tkaniny lniane

Tkaniny Lniane – Tradycja i Nowoczesność

Lniany materiał jest jednym z najstarszych i najbardziej szanowanych surowców wykorzystywanych w produkcji tekstyliów. Tkaniny lniane, od wieków cenione za swoje wyjątkowe właściwości, do dziś zachwycają swoją naturalnością, trwałością i estetyką. Zarówno w przeszłości, jak i współcześnie, odgrywają one istotną rolę w wielu dziedzinach życia,…

Jak zachować porządek w kosmetyczce?

Każdy wyjazd na dłużej lub krócej to prawdziwa męka pakowania? Najgorzej jest z kosmetykami, których nigdy nie możesz zmieścić, masz wrażenie, że kosmetyczka jest przepełniona? Wkurzają cię sytuacje z rozsypującym się po całej kosmetyczce pudrem lub bronzerem? Mamy dla Ciebie rozwiązanie. Metoda eliminacji Każdy wyjazd…

haszysz

Stres w codziennym życiu – jak się zrelaksować?

W niektórych przypadkach stres działa mobilizująco. Jednak gdy trwa zbyt długo, wyniszcza organizm, powoduje złe samopoczucie, zwiększa ogólny poziom lęku i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Dlatego każda osoba powinna znaleźć metody, które sprzyjają odprężeniu i relaksacji. Sprawdź, jak skutecznie się zrelaksować. Skup się na swoim oddechu…

Szkolenia przeciwpożarowe w ramach BHP – Wrocław

Przed rozpoczęciem pracy zatrudnione osoby muszą przejść szkolenie z bezpieczeństwa i higieny pracy. Jego częścią jest między innymi szkolenie przeciwpożarowe. Jak wygląda? Jak je odbyć we Wrocławiu? Przeczytaj nasz artykuł, by dowiedzieć się więcej! Dlaczego BHP jest tak ważne?  Podejmując się pracy, chcemy mieć poczucie,…