Obserwowanie członka rodziny, przyjaciela lub współpracownika z zaburzeniami związanymi z używaniem alkoholu może być trudne. Możesz się zastanawiać, co możesz zrobić, aby zmienić tę sytuację, i czy dana osoba w ogóle chce Twojej pomocy.

Alkoholizm to termin używany do opisania osoby z zaburzeniem związanym z używaniem alkoholu. Osoba z alkoholizmem jest fizycznie i psychicznie uzależniona od alkoholu. Może mieć problemy z kontrolowaniem swoich nawyków związanych z piciem lub zdecydować się na kontynuowanie picia, nawet jeśli powoduje to problemy. Problemy te mogą wpływać na jej relacje zawodowe i społeczne, a nawet na własne zdrowie.

Zaburzenie związane z używaniem alkoholu może mieć przebieg od łagodnego do ciężkiego. Łagodne wzorce mogą przekształcić się w poważniejsze komplikacje. Wczesne leczenie i interwencja mogą pomóc osobom z zaburzeniami związanymi z używaniem alkoholu. Chociaż to od danej osoby zależy, czy dobrowolnie rozpocznie swoją podróż w trzeźwość, możesz również pomóc. Przeczytaj, jak możesz pomóc swojemu przyjacielowi, członkowi rodziny lub ukochanej osobie.

Jak podejść do osoby z zaburzeniem nadużywania alkoholu?

Krok 1. Dowiedz się o zaburzeniach związanych z używaniem alkoholu

Zanim cokolwiek zrobisz, ważne jest, aby wiedzieć, czy Twój przyjaciel lub ukochana osoba jest uzależniona od alkoholu. Zaburzenia związane z używaniem alkoholu lub alkoholizm to coś więcej niż nadmierne picie tylko od czasu do czasu. Czasami alkohol jako mechanizm radzenia sobie lub nawyk społeczny może wyglądać jak alkoholizm, ale to nie to samo. Osoby z zaburzeniami związanymi z nadużywaniem alkoholu nie piją z umiarem, nawet jeśli twierdzą, że piją tylko jednego drinka.

Istnieją również strony rządowe i programowe, na których można znaleźć dalsze zasoby i informacje na temat pomocy osobom uzależnionym od alkoholu. Poznaj je, aby dowiedzieć się więcej o uzależnieniu i doświadczeniach.

Krok 2. Przećwicz to, co zamierzasz powiedzieć

Poinformuj osobę, na której Ci zależy, że jesteś dostępny i że chcesz pomóc. Spróbuj sformułować twierdzenia, które są pozytywne i wspierające. Unikaj bycia negatywnym, krzywdzącym lub aroganckim.

Korzystanie ze stwierdzeń „ja” ogranicza oskarżenia i pozwala być aktywnym uczestnikiem dyskusji. Pomocne może być poruszenie konkretnego problemu. Możesz wspomnieć, kiedy alkohol wywołał niepożądane skutki, takie jak gwałtowne zachowanie lub problemy ekonomiczne. Zamiast mówić: „Jesteś alkoholikiem – teraz potrzebujesz pomocy”, możesz powiedzieć: „Kocham cię i jesteś dla mnie bardzo ważny. Martwię się, ile pijesz, a to może szkodzić Twojemu zdrowiu ”.

Przygotuj się na każdą odpowiedź. Bez względu na reakcję powinieneś zachować spokój i zapewnić daną osobę, że ma twój szacunek i wsparcie.

Krok 3: Wybierz odpowiedni czas i miejsce

Wybierz odpowiedni moment na tę ważną rozmowę. Prowadź rozmowę w miejscu, w którym wiesz, że będziesz mieć spokój i prywatność. Będziesz także chciał uniknąć jakichkolwiek przeszkód, aby skupić na sobie pełną uwagę. Upewnij się, że Twój rozmówca nie jest zdenerwowany lub zajęty innymi problemami. Co najważniejsze, osoba ta powinna być trzeźwa.

Krok 4: Podejdź i słuchaj z uczciwością i współczuciem

Jeśli dana osoba ma problem z alkoholem, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest otwarcie i szczerze z nią rozmawiać. Nadzieja, że ​​dana osoba sama wyzdrowieje, nie zmieni sytuacji.

Powiedz ukochanej osobie, że martwisz się, że za dużo pije, i daj jej znać, że chcesz ją wspierać. Przygotuj się na negatywną reakcję. Spróbuj radzić sobie z oporem wobec twoich sugestii. Taka osoba może zaprzeczać, a nawet reagować gniewnie na twoje próby. Nie bierz tego osobiście. Daj jej czas i przestrzeń na podjęcie uczciwej decyzji i wysłuchaj, co ma do powiedzenia.

Krok 5: Zaoferuj swoje wsparcie

Uświadom sobie, że nie możesz zmusić kogoś, kto nie chce iść na leczenie. Jedyne, co możesz zrobić, to zaoferować swoją pomoc. To do konkretnej osoby należy decyzja, czy się na to zdecyduje. Nie oceniaj, bądź empatyczny i szczery. Wyobraź sobie, że jesteś w takiej samej sytuacji i jaka może być Twoja reakcja.

Twój przyjaciel lub ukochana osoba może również przysięgać, że sam się ograniczy. Jednak działania są ważniejsze niż słowa. Zachęcaj osobę do uczestniczenia w formalnym programie leczenia. Poproś o konkretne zobowiązania, a następnie postępuj zgodnie z nimi.

Możesz także chcieć sprawdzić, czy inni członkowie rodziny i przyjaciele chcą się zaangażować. Może to zależeć od kilku czynników, takich jak powaga sytuacji lub prywatność danej osoby.

Krok 6: Interwencja

Podejście do kogoś w celu omówienia swoich obaw różni się od interwencji. Interwencja jest bardziej wymagająca. Obejmuje planowanie, podawanie konsekwencji, dzielenie się i przedstawianie opcji leczenia.

Interwencja może być koniecznym działaniem, jeśli dana osoba jest bardzo oporna na uzyskanie pomocy. Podczas tego procesu przyjaciele, członkowie rodziny i współpracownicy spotykają się, aby skonfrontować się z tą osobą i nakłonić ją do leczenia. Interwencje są często przeprowadzane przy pomocy profesjonalnego doradcy. Profesjonalny terapeuta może:

  • udzielić porady, jak rozpocząć leczenie
  • wyjaśnić, jakie są dostępne opcje leczenia
  • znaleźć konkretne programy w Twojej okolicy

Niektóre agencje i organizacje oferują bezpłatne zabiegi.

Polecane

Jak zachować porządek w kosmetyczce?

Każdy wyjazd na dłużej lub krócej to prawdziwa męka pakowania? Najgorzej jest z kosmetykami, których nigdy nie możesz zmieścić, masz wrażenie, że kosmetyczka jest przepełniona? Wkurzają cię sytuacje z rozsypującym się po całej kosmetyczce pudrem lub bronzerem? Mamy dla Ciebie rozwiązanie. Metoda eliminacji Każdy wyjazd…

haszysz

Stres w codziennym życiu – jak się zrelaksować?

W niektórych przypadkach stres działa mobilizująco. Jednak gdy trwa zbyt długo, wyniszcza organizm, powoduje złe samopoczucie, zwiększa ogólny poziom lęku i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Dlatego każda osoba powinna znaleźć metody, które sprzyjają odprężeniu i relaksacji. Sprawdź, jak skutecznie się zrelaksować. Skup się na swoim oddechu…

Szkolenia przeciwpożarowe w ramach BHP – Wrocław

Przed rozpoczęciem pracy zatrudnione osoby muszą przejść szkolenie z bezpieczeństwa i higieny pracy. Jego częścią jest między innymi szkolenie przeciwpożarowe. Jak wygląda? Jak je odbyć we Wrocławiu? Przeczytaj nasz artykuł, by dowiedzieć się więcej! Dlaczego BHP jest tak ważne?  Podejmując się pracy, chcemy mieć poczucie,…

Nosisz soczewki? Sprawdź ciekawostki!

Soczewki kontaktowe to wyrób medyczny, który nosi się na oku w celu korekcji wzroku lub z powodów kosmetycznych. Istnieją dwa główne rodzaje soczewek kontaktowych: korekcyjne i kosmetyczne. Soczewki korekcyjne są używane do leczenia różnych problemów z widzeniem, takich jak krótkowzroczność (nearsightedness), nadwzroczność (farsightedness) i astygmatyzm.…