Wspólne spędzanie czasu jest jednym z największych darów, jakie rodziny mogą sobie nawzajem dawać. Czas nie tylko wzmacnia i buduje więzi rodzinne, ale także daje poczucie przynależności i bezpieczeństwa każdemu w rodzinie. Badania wykazały, że kiedy rodzina cieszy się wspólnymi zajęciami, dzieci nie tylko uczą się ważnych umiejętności społecznych, ale także mają większą samoocenę. Silne więzi rodzinne sprzyjają także lepszemu zachowaniu się dzieci, poprawiają wyniki w nauce, wzmacniają komunikację rodzic-dziecko i uczą dziecko, jak być dobrym przyjacielem.

Jako rodzic odgrywasz kluczową rolę w kultywowaniu i ochronie tych więzi rodzinnych. Ale budowanie silnych więzi rodzinnych nie zawsze odbywa się w sposób naturalny. W naszym gorączkowym, codziennym życiu, wygospodarowanie czasu dla Twojej rodziny może wymagać wspólnego wysiłku.

Jeśli chcesz, aby ten solidny fundament stał się rzeczywistością w twojej rodzinie, zaangażuj się w te 5 podstawowych praktyk.

1.     Zaplanuj czas dla rodziny

Bez względu na to, czy masz dzieci w wieku szkolnym czy nastolatków, trzeba zaplanować czas spędzony z rodziną. Można to zrobić na kilka sposobów:

  • Odłożyć czas dla rodziny. Przyjrzyj się rozkładowi zajęć każdego, aby sprawdzić, czy są jakieś bloki czasowe, które można wyznaczyć jako czas rodzinny. Spróbuj wybrać zwykłą noc, może raz w tygodniu, kiedy cała rodzina zbiera się razem na zabawę. Utrzymując ten wieczór w regularnym rozkładzie zajęć, każdy będzie wiedział, że musi mieć tę noc na czas z rodziną.
  • Zaplanujcie razem małe wakacje. Innym sposobem na włączenie czasu rodzinnego do rozkładu zajęć jest zaplanowanie regularnych dziennych wyjazdów. Jeśli jest to coś, co brzmi dobrze dla twojej rodziny, spróbuj zaplanować wycieczkę przynajmniej jeden miesiąc wcześniej. Umieść to na rodzinnym kalendarzu i upewnij się, że każdy jest świadomy tego planu.
  • Stwórz i podtrzymaj kilka nowych tradycji. Możesz również wykorzystać ten czas na tworzenie rodzinnych tradycji, takich jak rzeźbienie dyni w każde Halloween lub wspólne zbieranie pierwszych truskawek w sezonie letnim. Niektóre rodziny lubią co roku uczestniczyć w tym samym lokalnym festiwalu, wejść na 5-kilometrowy spacer lub biegać razem.

Możliwości tworzenia rodzinnych tradycji są nieograniczone. Szukaj rzeczy, które spodobałyby się całej rodzinie.

2.     Jedzcie razem posiłki

Wybierz kilka wieczorów w tygodniu, kiedy spodziewasz się, że wszyscy zgromadzą się wokół stołu. Nie pozwól, aby przeszkadzały wam telefony lub inne urządzenia elektroniczne. Po prostu zjedzcie posiłek i porozmawiajcie razem.

Badania wykazały, że wspólne spożywanie posiłków ma pozytywny wpływ na fizyczne i psychiczne samopoczucie dzieci. Może ono również wzmocnić komunikację i więzi rodzinne.

Jeśli z powodu napiętego rozkładu zajęć nie jesteście w stanie zebrać się razem na kolację jako rodzina, spróbujcie śniadania. Kluczem jest to, że siadacie razem i cieszycie się posiłkiem wolnym od zakłóceń.

3.     Wykonujcie obowiązki jako rodzina

Spraw, aby sprzątanie domu lub dbanie o podwórko było obowiązkiem całej rodziny. Stwórz listę obowiązków i każ każdemu się zapisać. Następnie ustal czas w tygodniu lub w weekend, kiedy każdy może zająć się swoimi obowiązkami w tym samym czasie.

Jeśli Twój nastolatek ma wymagający harmonogram i potrzebuje trochę więcej elastyczności, daj mu czas na wykonanie obowiązków. Przypomnij mu jednak, że wspólne wykonywanie obowiązków sprawia, że praca przebiega znacznie szybciej niż wykonywanie ich samodzielnie.

Co więcej, wspólne wykonywanie zadań może również sprzyjać poczuciu pracy zespołowej, zwłaszcza jeśli ktoś robi to wcześnie i jest gotów pomóc innemu członkowi rodziny w wykonaniu zadań. Aby wykonywanie obowiązków było bardziej satysfakcjonujące, zaplanuj małą nagrodę za wykonanie pracy, np. wspólne lody, oglądanie filmu lub grę planszową.

4.     Stwórz misję

Kiedy większość rodziców myśli o misjach, myślą o organizacjach non-profit i biznesie. Ale te dokumenty sprawdzają się również w przypadku rodzin. Choć może się wydawać, że jest to trochę zbyt groteskowe lub zbyt biznesowe, to jednak sporządzenie misji rodzinnej może ustalić priorytety waszych rodzin.

Misja rodzinna może również przypomnieć wszystkim o podstawowych wartościach rodziny lub o tym, co najbardziej w niej kochacie. Rozwój jako rodzina jest prosty i przyjemny. W rzeczywistości jest to świetny projekt na rodzinny wieczór. Po jego zakończeniu umieść swoją misję w dominującym miejscu w swoim domu. Przeczytaj ją, odwołaj się do niej i rozmawiaj o niej często. Pomoże to utrwalić to, co jest ważne dla twojej rodziny.

5.     Organizuj spotkania rodzinne

Spotkania rodzinne to dobry czas dla wszystkich, aby się zameldować, złożyć zażalenie lub omówić plany na przyszłość. Na przykład, spotkanie rodzinne to dobry czas, aby porozmawiać o nadchodzącym dniu podróży, rodzinnych wakacjach lub o tym, jak zaplanować ukończenie obowiązków w następny weekend.

Spotkania te mogą być zaplanowane w kalendarzu rodzinnym; możesz też sprawić, że będą improwizowane i pozwolić każdemu członkowi rodziny na zwołanie spotkania, jeśli uzna to za stosowne. Spotkania rodzinne mogą być również wykorzystywane do ustalania celów rodzinnych.

Być może trzeba będzie ustalić pewne wytyczne dotyczące spotkania, takie jak ustalenie limitu czasowego dla każdego punktu porządku obrad i wdrożenie zasady „no speak rule”, gdy ktoś inny ma głos.

Należy również podkreślić potrzebę bycia miłym, delikatnym i pełnym szacunku. Celem jest, aby te spotkania pozwalały na produktywne rozwiązywanie problemów rodzinnych.

Polecane

Jak zachować porządek w kosmetyczce?

Każdy wyjazd na dłużej lub krócej to prawdziwa męka pakowania? Najgorzej jest z kosmetykami, których nigdy nie możesz zmieścić, masz wrażenie, że kosmetyczka jest przepełniona? Wkurzają cię sytuacje z rozsypującym się po całej kosmetyczce pudrem lub bronzerem? Mamy dla Ciebie rozwiązanie. Metoda eliminacji Każdy wyjazd…

haszysz

Stres w codziennym życiu – jak się zrelaksować?

W niektórych przypadkach stres działa mobilizująco. Jednak gdy trwa zbyt długo, wyniszcza organizm, powoduje złe samopoczucie, zwiększa ogólny poziom lęku i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Dlatego każda osoba powinna znaleźć metody, które sprzyjają odprężeniu i relaksacji. Sprawdź, jak skutecznie się zrelaksować. Skup się na swoim oddechu…

Szkolenia przeciwpożarowe w ramach BHP – Wrocław

Przed rozpoczęciem pracy zatrudnione osoby muszą przejść szkolenie z bezpieczeństwa i higieny pracy. Jego częścią jest między innymi szkolenie przeciwpożarowe. Jak wygląda? Jak je odbyć we Wrocławiu? Przeczytaj nasz artykuł, by dowiedzieć się więcej! Dlaczego BHP jest tak ważne?  Podejmując się pracy, chcemy mieć poczucie,…

Nosisz soczewki? Sprawdź ciekawostki!

Soczewki kontaktowe to wyrób medyczny, który nosi się na oku w celu korekcji wzroku lub z powodów kosmetycznych. Istnieją dwa główne rodzaje soczewek kontaktowych: korekcyjne i kosmetyczne. Soczewki korekcyjne są używane do leczenia różnych problemów z widzeniem, takich jak krótkowzroczność (nearsightedness), nadwzroczność (farsightedness) i astygmatyzm.…