W przestrzeni miejskiej dostrzec można różne elementy zaliczane do tak zwanej małej architektury. Są to między innymi ławki miejskie, których wybór jest obecnie ogromny. Osoby odpowiedzialne za zakup ławek chętnie stawiają między innymi na ławki miejskie z oparciem. Jakie ławki miejskie warto wybrać, aby był to zakup na lata?

Czy ławki miejskie powinny być wygodne?

Oczywiście! Wybierając ławki, które mają znaleźć się w ogólnodostępnej przestrzeni miejskiej, zawsze warto postawić na te, które zapewnią komfort i wygodę. Bez wątpienia takie są ławki miejskie z oparciem, które znacznie przewyższają te oparcia pozbawione. Warto pamiętać, że wygoda to nie wszystko. Ławki miejskie muszą być również bezpieczne. Niedopuszczalne jest, aby wystawały z nich elementy, które użytkownikom mogą zrobić krzywdę. Ławki muszą mieć gładką powierzchnię, nie mogą mieć żadnych zadziorów.

Z jakiego materiału mogą być wykonane ławki miejskie z oparciem lub bez?

Zarówno ławki miejskie z oparciem, jak i te, które oparcia nie posiadają mogą być wykonane z takich materiałów, jak:

  • żeliwo;
  • metal;
  • stal.

Dostępne są również ławki drewniane, a także betonowe. W przestrzeni miejskiej raczej nie spotkamy natomiast ławek plastikowych, które chętnie wykorzystujemy w naszych ogrodach.

Jakie zalety mają ławki żeliwne i stalowe?

Ławki z żeliwa i stali to obecnie jedne z najtrwalszych ławek, które mogą pojawić się w przestrzeni miejskiej. Doskonale znoszą one nawet naprawdę niekorzystne warunki atmosferyczne. Śnieg, deszcz, ostre słońce – żaden z tych czynników nie odbija się negatywnie na wyglądzie ławek miejskich wykonanych ze stali i żeliwa.

Jakie zalety mają ławki drewniane?

Rzadko, ale jednak można spotkać w przestrzeni miejskiej ławki wykonane w całości z drewna. Ich niewątpliwym atutem jest bardzo estetyczny wygląd. Takie ławki wymagają jednak regularnej konserwacji. W przeciwnym razie szybko stracą świetny wygląd i będą wymagały wymiany na nowe. Wadą ławek miejskich drewnianych jest również podatność na akty wandalizmu. Zdecydowanie częściej spotkać można ławki, w których połączono drewno z innymi materiałami. Z drewna wykonane są wówczas siedzisko oraz oparcie.

Czy ławki betonowe zasługują na uwagę?

Ławki betonowe wybierane są coraz częściej. Doskonale pasują do nowoczesnych aranżacji miejskich. Ich atutem jest wyjątkowa wytrzymałość. Dobrze znoszą deszcz, śnieg, intensywne słońce. Ważą naprawdę dużo, co sprawia, że w zasadzie nie da się ich ukraść, aby nie zwrócić na siebie uwagi. Oferowane dzisiaj przez producentów ławki betonowe są także naprawdę estetyczne. Prezentują się świetnie mimo tego, że beton, z którego są wykonane jest materiałem bardzo surowym.

Ławki miejskie – zarówno ławki miejskie z oparciem, jak i modele bez niego – to duża grupa produktów. Różnią się one stylem, w jakim zostały wykonane, a także użytym w procesie produkcji materiałem. Dzięki temu bez trudu znaleźć można ławki idealnie wpisujące się w stylistykę danego miasta.

Polecane

Jak zachować porządek w kosmetyczce?

Każdy wyjazd na dłużej lub krócej to prawdziwa męka pakowania? Najgorzej jest z kosmetykami, których nigdy nie możesz zmieścić, masz wrażenie, że kosmetyczka jest przepełniona? Wkurzają cię sytuacje z rozsypującym się po całej kosmetyczce pudrem lub bronzerem? Mamy dla Ciebie rozwiązanie. Metoda eliminacji Każdy wyjazd…

haszysz

Stres w codziennym życiu – jak się zrelaksować?

W niektórych przypadkach stres działa mobilizująco. Jednak gdy trwa zbyt długo, wyniszcza organizm, powoduje złe samopoczucie, zwiększa ogólny poziom lęku i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Dlatego każda osoba powinna znaleźć metody, które sprzyjają odprężeniu i relaksacji. Sprawdź, jak skutecznie się zrelaksować. Skup się na swoim oddechu…

Szkolenia przeciwpożarowe w ramach BHP – Wrocław

Przed rozpoczęciem pracy zatrudnione osoby muszą przejść szkolenie z bezpieczeństwa i higieny pracy. Jego częścią jest między innymi szkolenie przeciwpożarowe. Jak wygląda? Jak je odbyć we Wrocławiu? Przeczytaj nasz artykuł, by dowiedzieć się więcej! Dlaczego BHP jest tak ważne?  Podejmując się pracy, chcemy mieć poczucie,…

Nosisz soczewki? Sprawdź ciekawostki!

Soczewki kontaktowe to wyrób medyczny, który nosi się na oku w celu korekcji wzroku lub z powodów kosmetycznych. Istnieją dwa główne rodzaje soczewek kontaktowych: korekcyjne i kosmetyczne. Soczewki korekcyjne są używane do leczenia różnych problemów z widzeniem, takich jak krótkowzroczność (nearsightedness), nadwzroczność (farsightedness) i astygmatyzm.…