Prowadzenie działalności gospodarczej związanej z eksploatacją nakłada na dany podmiot pewne obowiązki związane z ochroną przeciwpożarową. Szkolenie ppoż w Krakowie jest prowadzone przez różne podmioty, ale zawsze musi to być zgodne z odpowiednią ustawą. Artykuł 4 Ustawy o ochronie przeciwpożarowej mówi o tym, że każdy z właścicieli lub użytkowników odpowiedzialnych za eksploatację budynku, ma obowiązek dostosować się do wymagań Ustawy. Dotyczą one określenia i wdrożenia zasad związanych z bezpieczną eksploatacją budynku i instalacji w nich umieszczonych.
O czym mówi Ustawa o ochronie przeciwpożarowej?
Według Ustawy o ochronie przeciwpożarowej właściciel budynku musi dostosować go do wymagań technicznych zawartych w prawie budowlanym. Mają one na celu ustandaryzowanie wszystkich instalacji, które wpływają na bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Budynek wykorzystywany w celach komercyjnych musi też być dostosowany do ewentualnego reagowania w czasie zagrożenia. Według Ustawy musi być wyposażony w sprzęt gaśniczy dostosowany do charakterystyki budynku.
Bardzo istotną kwestią jest odpowiednie dopasowanie budynku w zależności od tego, jaki charakter działalności się prowadzi. W przypadku budynków usługowych będą to inne wymagania, niż w przypadku budynków produkcyjnych. Ponadto obowiązkiem pracodawcy jest też dokładne zaznajomienie pracowników ze wszystkimi zasadami dotyczącymi bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
Szkolenia ppoż w Krakowie – kto je prowadzi?
Za przeprowadzenia szkolenia ppoż odpowiada właściciel budynku lub pracodawca. Nie może on jednak robić tego we własnym zakresie. Wszystkie czynności z tym związane są realizowane przez osoby z odpowiednim wykształceniem kierunkowym i kwalifikacjami. Zazwyczaj są to osoby pracujące w specjalistycznych jednostkach ochrony przeciwpożarowej. Szczegółowe kwalifikacje, którymi muszą się wykazać, zawarte są w artykule 4 Ustawy przeciwpożarowej.
Szkolenia tego typu prowadzi się nie tylko w budynkach, w których istnieje ponadprzeciętne ryzyko wystąpienia pożaru, ale także w zwykłych obiektach, takich jak:
- budynki handlowo-usługowe,
- obiekty rekreacyjne,
- magazyny,
- fabryki.
Każdy obiekt dopuszczony do publicznego użytkowania musi zostać odebrany przez wykwalifikowane jednostki ochrony przeciwpożarowej. Jeśli właściciel budynku rozpocznie działalność niespełniając tego obowiązku, naraża się na bardzo wysokie grzywny, a nawet na sprawy sądowe.
Jak przebiega szkolenie przeciwpożarowe?
Podczas szkolenia przeciwpożarowego pracownicy są informowani o procedurach związanych z reagowaniem na alarm pożarowy. Omawiane są zarówno procedury ewakuacji, jak i bezpiecznego zniwelowania zagrożenia, o ile jest to w konkretnej sytuacji możliwe. Ponadto specjaliści od ochrony przeciwpożarowej omawiają, jakie są zagrożenia w konkretnym budynku. Bardzo ważne, by korzystać z usług wykwalifikowanych specjalistów, którzy są w stanie precyzyjnie dostosować zakres szkolenia do danego obiektu, a wcześniej przeprowadzić ogólne szkolenie przeciwpożarowe.