Prowadzenie działalności gospodarczej związanej z eksploatacją nakłada na dany podmiot pewne obowiązki związane z ochroną przeciwpożarową. Szkolenie ppoż w Krakowie jest prowadzone przez różne podmioty, ale zawsze musi to być zgodne z odpowiednią ustawą. Artykuł 4 Ustawy o ochronie przeciwpożarowej mówi o tym, że każdy z właścicieli lub użytkowników odpowiedzialnych za eksploatację budynku, ma obowiązek dostosować się do wymagań Ustawy. Dotyczą one określenia i wdrożenia zasad związanych z bezpieczną eksploatacją budynku i instalacji w nich umieszczonych. 

O czym mówi Ustawa o ochronie przeciwpożarowej?

Według Ustawy o ochronie przeciwpożarowej właściciel budynku musi dostosować go do wymagań technicznych zawartych w prawie budowlanym. Mają one na celu ustandaryzowanie wszystkich instalacji, które wpływają na bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Budynek wykorzystywany w celach komercyjnych musi też być dostosowany do ewentualnego reagowania w czasie zagrożenia. Według Ustawy musi być wyposażony w sprzęt gaśniczy dostosowany do charakterystyki budynku. 

Bardzo istotną kwestią jest odpowiednie dopasowanie budynku w zależności od tego, jaki charakter działalności się prowadzi. W przypadku budynków usługowych będą to inne wymagania, niż w przypadku budynków produkcyjnych. Ponadto obowiązkiem pracodawcy jest też dokładne zaznajomienie pracowników ze wszystkimi zasadami dotyczącymi bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Szkolenia ppoż w Krakowie – kto je prowadzi?

Za przeprowadzenia szkolenia ppoż odpowiada właściciel budynku lub pracodawca. Nie może on jednak robić tego we własnym zakresie. Wszystkie czynności z tym związane są realizowane przez osoby z odpowiednim wykształceniem kierunkowym i kwalifikacjami. Zazwyczaj są to osoby pracujące w specjalistycznych jednostkach ochrony przeciwpożarowej. Szczegółowe kwalifikacje, którymi muszą się wykazać, zawarte są w artykule 4 Ustawy przeciwpożarowej. 

Szkolenia tego typu prowadzi się nie tylko w budynkach, w których istnieje ponadprzeciętne ryzyko wystąpienia pożaru, ale także w zwykłych obiektach, takich jak:

  • budynki handlowo-usługowe,
  • obiekty rekreacyjne,
  • magazyny,
  • fabryki.

Każdy obiekt dopuszczony do publicznego użytkowania musi zostać odebrany przez wykwalifikowane jednostki ochrony przeciwpożarowej. Jeśli właściciel budynku rozpocznie działalność niespełniając tego obowiązku, naraża się na bardzo wysokie grzywny, a nawet na sprawy sądowe.

Jak przebiega szkolenie przeciwpożarowe?

Podczas szkolenia przeciwpożarowego pracownicy są informowani o procedurach związanych z reagowaniem na alarm pożarowy. Omawiane są zarówno procedury ewakuacji, jak i bezpiecznego zniwelowania zagrożenia, o ile jest to w konkretnej sytuacji możliwe. Ponadto specjaliści od ochrony przeciwpożarowej omawiają, jakie są zagrożenia w konkretnym budynku. Bardzo ważne, by korzystać z usług wykwalifikowanych specjalistów, którzy są w stanie precyzyjnie dostosować zakres szkolenia do danego obiektu, a wcześniej przeprowadzić ogólne szkolenie przeciwpożarowe. 

Polecane

Jak zachować porządek w kosmetyczce?

Każdy wyjazd na dłużej lub krócej to prawdziwa męka pakowania? Najgorzej jest z kosmetykami, których nigdy nie możesz zmieścić, masz wrażenie, że kosmetyczka jest przepełniona? Wkurzają cię sytuacje z rozsypującym się po całej kosmetyczce pudrem lub bronzerem? Mamy dla Ciebie rozwiązanie. Metoda eliminacji Każdy wyjazd…

haszysz

Stres w codziennym życiu – jak się zrelaksować?

W niektórych przypadkach stres działa mobilizująco. Jednak gdy trwa zbyt długo, wyniszcza organizm, powoduje złe samopoczucie, zwiększa ogólny poziom lęku i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Dlatego każda osoba powinna znaleźć metody, które sprzyjają odprężeniu i relaksacji. Sprawdź, jak skutecznie się zrelaksować. Skup się na swoim oddechu…

Szkolenia przeciwpożarowe w ramach BHP – Wrocław

Przed rozpoczęciem pracy zatrudnione osoby muszą przejść szkolenie z bezpieczeństwa i higieny pracy. Jego częścią jest między innymi szkolenie przeciwpożarowe. Jak wygląda? Jak je odbyć we Wrocławiu? Przeczytaj nasz artykuł, by dowiedzieć się więcej! Dlaczego BHP jest tak ważne?  Podejmując się pracy, chcemy mieć poczucie,…

Nosisz soczewki? Sprawdź ciekawostki!

Soczewki kontaktowe to wyrób medyczny, który nosi się na oku w celu korekcji wzroku lub z powodów kosmetycznych. Istnieją dwa główne rodzaje soczewek kontaktowych: korekcyjne i kosmetyczne. Soczewki korekcyjne są używane do leczenia różnych problemów z widzeniem, takich jak krótkowzroczność (nearsightedness), nadwzroczność (farsightedness) i astygmatyzm.…