Projektując ogród lub przestrzeń publiczną, niezależnie od tego, czy jest to teren prywatny, czy obiekt komercyjny warto zwrócić uwagę na to, by dobrze dopasować sobie wszystkie elementy małej architektury. Aktualnie dobry producent małej architektury jest w stanie dopasować wizualnie wszystkie elementy tak, by były one zarówno funkcjonalne i dobrze wyglądały. Tym, o czym trzeba bezwzględnie pamiętać, jest to, by na początku zaprojektować przestrzeń, zanim jeszcze nabędzie się pierwsze elementy. Dopiero gdy ma się ogólną koncepcję tego, jak wszystko ma wyglądać, można rozpocząć kompletowanie poszczególnych elementów i szukać producenta małej architektury. Kupując jeden element, nie zważając na to, czy będzie on pasował do reszty można pozostać z dylematem, czy nie trzeba będzie zrezygnować z już nabytych elementów. Nawet jeśli ktoś nie korzysta z usług projektanta, warto przynajmniej ogólnie nakreślić jakiś plan tego, czego się oczekuje po przestrzeni.
Producent małej architektury – jakie materiały są odpowiednie?
Przed podjęciem decyzji o zakupie elementów małej architektury, trzeba jeszcze zastanowić się nad tym, z jakiego materiału powinny zostać wykonane. Wpływa to nie tylko na estetykę elementów, ale także na ich trwałość oraz zalecany sposób eksploatacji. Najpopularniejsze materiały stosowane w małej architekturze to beton na stalowych zbrojeniach, profile stalowe lub pręty żeliwne, oraz drewno. To ostatnie jest elementem najmniej trwałym, jednak jeśli będzie się o nie dobrze dbało, jest w stanie wytrzymać długie lata w dobrym stanie. Drewno trzeba jednak regularnie impregnować, gdyż w przeciwnym razie proces jego niszczenia radykalnie przyspieszy. Warto stosować elementy wykonane z kilku rodzajów materiału. Przykładowo świetnie prezentują się ławki i stoły wykonane ze stali i drewna. To estetyczne i bardzo trwałe połączenie. W ostatnich latach panuje też duża moda na połączenie drewna i betonu. By zwiększyć walory estetyczne elementów wykonanych z betonu, można zastosować mikrocement, który jest gładki i wygląda bardzo dobrze, nawet z bliska. Jego faktura niczym nie przypomina zwykłego betonu, gdyż jest bardzo gładki. Można go też bardzo łatwo pomalować.
Jak wydłużyć czas eksploatacji elementów małej architektury?
Uznany producent małej architektury zawsze będzie starał się dopasować odpowiednio solidność materiałów do konkretnej konstrukcji. Przed nabyciem konkretnych elementów warto zwrócić uwagę na to, czy stosowane w nich kantówki, deski, profile metalowe lub mieszanki betonu są odpowiednio dobrane. Zwrócić uwagę należy na ich grubość i rodzaj materiału. Powinny one też być odpowiednio zabezpieczone, na przykład farbami do malowania na zewnątrz. Dbając o to, takie elementy będą dobrze wyglądać nawet przez kilkadziesiąt lat, podczas gdy zaniedbując odpowiednie zabezpieczenie, ulegną zniszczeniu już po kilku latach.