W niektórych przypadkach stres działa mobilizująco. Jednak gdy trwa zbyt długo, wyniszcza organizm, powoduje złe samopoczucie, zwiększa ogólny poziom lęku i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Dlatego każda osoba powinna znaleźć metody, które sprzyjają odprężeniu i relaksacji. Sprawdź, jak skutecznie się zrelaksować.
Skup się na swoim oddechu
Stres powoduje spłycenie oddechu. Tym samym mniej tlenu dociera do komórek ciała. Dlatego w stresującej sytuacji bardzo ważne jest spokojne i głębokie oddychanie. Czynność ta pozwala również odwrócić uwagę od negatywnych emocji, ponieważ musisz skupiać się na odpowiednich wdechach i wydechach.
Wdech powinien być wykonywany ustami. Powietrze wydychaj nosem. Pamiętaj, że wydech powinien trwać dłużej od wdechu. Jeżeli ćwiczenia wykonujesz w domu, możesz dołączyć do tego ruchy rąk i nóg. Dobrym pomysłem jest połączenie ich z jogą, medytacją lub stretchingiem.
Idź na wieczorny spacer
Wieczorny spacer działa niezwykle odprężająco. Na zewnątrz panuje spokój, który sprzyja wyciszeniu się i myśleniu o pozytywnych aspektach życia. Pozwala się również dotlenić, co z kolei skutkuje zdrowym snem.

Skorzystaj z naturalnych metod
Jest wiele naturalnych metod, które łagodzą stres i powodują rozluźnienie. Opierają się one na roślinach, które zawierają substancje o działaniu uspokajającym. Najbardziej znane jest picie naparu z melisy lub kozłka lekarskiego. Warto jednak przyjrzeć się też konopiom siewnym ze względu na obecne w nich CBD. Dostępne formy to: haszysz, susz i olejek.
Weź aromatyczną kąpiel
Ciepła kąpiel rozluźnia mięśnie oraz poprawia przepływ krwi. Dzięki temu wszystkie komórki są lepiej dotlenione i odżywione oraz pojawia się uczucie odprężenia i spadku ciężaru. W czasie kąpieli możesz wzmocnić efekt uspokajający, poprzez zastosowanie odpowiednich zapachów. Dodaj do wody lub rozpyl w pomieszczeniu kilka kropli olejku eterycznego: lawendowego, melisowego, różanego lub melisowego.
Przez 30 minut rób to, co lubisz
Wykonywanie czynności, które lubimy, zwiększa poziom endorfin, poprawia samopoczucie, odpręża i pozwala nie myśleć o przykrych sytuacjach. Dlatego każdego dnia przez przynajmniej 30 minut rób to, co sprawia Ci przyjemność – bez względu na to, co to jest? Możesz czytać książkę, rozmawiać z bliskimi, grać w gry, oglądać ulubiony serial, gotować, słuchać muzyki. Wystarczy kilka dni, aby poczuć się lepiej, nawet po bardzo stresującym dniu w pracy.
Naucz się minimalizować stres
Nie można całkowicie wykluczyć stresu z codziennego życia. Można jednać ćwiczyć pewne umiejętności, które pozwalają zminimalizować jego skutki. Na początek warto zaakceptować stresujące sytuacje i się z nimi oswoić. Pomyśl, czy Twoje obawy sprawdziły się, a może pozostały tylko w wyobraźni. W stresie możesz:
- wykonać krótkie ćwiczenia oddechowe,
- ściskać piłkę antystresową,
- skupić swoją uwagę na pozytywnych i przyjemnych rzeczach.
Warto ćwiczyć też asertywność, która pozwoli Ci nabrać więcej pewności siebie. Z problemem stresu może pomóc psycholog.