Przed rozpoczęciem pracy zatrudnione osoby muszą przejść szkolenie z bezpieczeństwa i higieny pracy. Jego częścią jest między innymi szkolenie przeciwpożarowe. Jak wygląda? Jak je odbyć we Wrocławiu? Przeczytaj nasz artykuł, by dowiedzieć się więcej!

Dlaczego BHP jest tak ważne? 

Podejmując się pracy, chcemy mieć poczucie, że nasze życie i zdrowie jest chronione. To obowiązek pracodawcy, aby jego pracownikom zapewnić jak największe bezpieczeństwo. Aby tak się stało, muszą oni poznać procedury. W związku z tym poznają nie tylko kwestie tego, jak obsługiwać narzędzia, którymi będą się posługiwać, wymogi na danym stanowisku, lecz także na przykład pierwszą pomoc czy szkolenia przeciwpożarowe właśnie. Pracodawca musi dbać o ochronę życia i zdrowia swoich pracowników. 

Obligatoryjność szkolenia przeciwpożarowego

Skoro szkolenie przeciwpożarowe jest tylko jedną z części szkolenia BHP, można zadać pytanie, czy są one obowiązkowe. Odpowiedź brzmi – tak. Jeśli pracodawca kogoś zatrudnia, musi się upewnić, że osoba ta przejdzie kurs BHP, a w nim pozna przepisy przeciwpożarowe i postępowanie na wypadek pożaru lub innej klęski żywiołowej.

Takie ustalenia i procedury powinny zostać określone przez pracodawcę, a wszyscy pracownicy powinni być z nimi zapoznani, aby wiedzieć, co robić w takiej sytuacji i nie wpaść w panikę, kiedy coś takiego się wydarzy. Jak często będą przeprowadzane – o tym decyduje pracodawca, nie ma bowiem wytycznych ustawowych.

Poza tym warto wspomnieć o bardzo istotnej sprawie. Aby tego rodzaju zdarzenia przebiegały jak najsprawniej, pracodawca ma również obowiązek wyznaczenia w zakładzie pracy pracowników, którzy będą przeszkoleni właśnie w razie konieczności udzielenia pierwszej pomocy i wykonywania wszelkich czynności związanych z pożarami. Wszystko należy dostosować do firmy – różnią się bowiem i wielkością, i miejscem. Wpływa na to wiele czynników, jest więc to kwestia indywidualna. 

Jak szukać firm prowadzących szkolenia we Wrocławiu

Duże miasta zazwyczaj mają bogatą ofertę takich kursów. Tak więc jeśli chodzi o szkolenia przeciwpożarowe, Wrocław nas nie zawiedzie. Warto również przyjrzeć się ofertom dostępnym w internecie, przejrzeć opinie innych klientów. Wynajęcie w takim przypadku jest niemalże koniecznością, warto aby takie kwestie poruszali z pracownikami specjaliści.

Jak wygląda szkolenie przeciwpożarowe? 

Jak zazwyczaj wygląda takie szkolenie? Przede wszystkim, jak już wspominaliśmy, jest dostosowane do potrzeb danego miejsca pracy, dlatego, że każdy budynek jest inny, każda firma wygląda inaczej pod względem zatrudnienia, organizacji itp. Jednakże zazwyczaj kurs obejmuje na przykład takie zagadnienia jak: zachowanie pracowników podczas ewakuacji, instrukcja przeciwpożarowa, jakie pomocne narzędzia i sprzęty powinny znaleźć się w budynku. Dzięki temu pracownicy i pracodawcy dowiadują się, jak zapobiegać zagrożeniu, a jeśli już się ono wydarzy – jak działać, by szkody były jak najmniejsze. 

Polecane

Jak zachować porządek w kosmetyczce?

Każdy wyjazd na dłużej lub krócej to prawdziwa męka pakowania? Najgorzej jest z kosmetykami, których nigdy nie możesz zmieścić, masz wrażenie, że kosmetyczka jest przepełniona? Wkurzają cię sytuacje z rozsypującym się po całej kosmetyczce pudrem lub bronzerem? Mamy dla Ciebie rozwiązanie. Metoda eliminacji Każdy wyjazd…

haszysz

Stres w codziennym życiu – jak się zrelaksować?

W niektórych przypadkach stres działa mobilizująco. Jednak gdy trwa zbyt długo, wyniszcza organizm, powoduje złe samopoczucie, zwiększa ogólny poziom lęku i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Dlatego każda osoba powinna znaleźć metody, które sprzyjają odprężeniu i relaksacji. Sprawdź, jak skutecznie się zrelaksować. Skup się na swoim oddechu…

Szkolenia przeciwpożarowe w ramach BHP – Wrocław

Przed rozpoczęciem pracy zatrudnione osoby muszą przejść szkolenie z bezpieczeństwa i higieny pracy. Jego częścią jest między innymi szkolenie przeciwpożarowe. Jak wygląda? Jak je odbyć we Wrocławiu? Przeczytaj nasz artykuł, by dowiedzieć się więcej! Dlaczego BHP jest tak ważne?  Podejmując się pracy, chcemy mieć poczucie,…

Nosisz soczewki? Sprawdź ciekawostki!

Soczewki kontaktowe to wyrób medyczny, który nosi się na oku w celu korekcji wzroku lub z powodów kosmetycznych. Istnieją dwa główne rodzaje soczewek kontaktowych: korekcyjne i kosmetyczne. Soczewki korekcyjne są używane do leczenia różnych problemów z widzeniem, takich jak krótkowzroczność (nearsightedness), nadwzroczność (farsightedness) i astygmatyzm.…